Heb je bij bepaalde gevoelens die bij je opkomen een gevoel van schaamte?
Schaam je je onmiddellijk nadat je een behoefte ervaart, zoals ‘Even tijd voor jezelf’ of ‘Even geen zin in…..’
Schaam je je op het moment dat je een impuls hebt om ‘Even gek te doen’ of spontaan te reageren?
Heb je het gevoel dat je het niet verdient om er te mogen zijn?
Ben je jezelf voortdurend aan het verontschuldigen?
De veroorzaker van veel schaamte is zelfkritiek.
Zelfkritiek komt voort uit een deel in ons dat we de Innerlijke Criticus kunnen noemen. Dat kan nogal een zwaargewicht zijn. Bij schaamte zorgt hij er voor dat je jezelf nooit laat zien, dat je nooit laat merken wat je voelt en wat je graag zou willen. Want volgens de Innerlijke Criticus deug je niet, ben je niet de moeite waard en heb je niets te bieden.
De angst van de Innerlijke Criticus is gebaseerd op de angst die je als kind hebt gehad. Namelijk dat mensen je gaan afwijzen of kwetsen. Net als je ouders vroeger hoopt hij, dat als je jezelf inhoudt en niet laat zien wat je voelt, wie je bent en wat je vindt, anderen je misschien gaan accepteren.
Omdat hij wil dat je je anders voordoet dan je bent, houdt hij je steeds verder weg van je natuurlijke gevoelens, behoeftes en verlangens. Hij probeert je zover te krijgen dat je iemand wordt die, naar zijn idee, door anderen geaccepteerd zal worden. Het gevolg is dat je dan in een voortdurende schaamte leeft. Op deze manier kan de Innerlijke Criticus er voor zorgen dat je in een flinke depressie terecht komt. Alsof er geen uitweg is.
Wil je weten hoe je de invloed van de Innerlijke Criticus kunt verminderen?
Lees het artikel: Hoe kom je van zelfkritiek af?
Mogelijke oude Ouder boodschappen:
- Waarom ben je niet net als je zus, broer?
- Het is allemaal jouw schuld!
- We hebben kromgelegen voor jou!
- Laat me niet nog een keer zitten!
- Je stelt ons diep teleur!
- Ik heb meer van je verwacht!
- Je hebt ons in de steek gelaten!
- Je brengt ons in verlegenheid!
- Dat is voor mij veel pijnlijker dan voor jou!
- Wat moeten ze wel niet van je denken!
Schaamte onderzoeken
- Waarvoor moest je je vroeger schamen?
- Wat moest je dan laten?
- Hoe moet je er uit zien?
- Hoe moet je je gedragen?
- Wat mag je niet zeggen, niet voelen, niet laten zien?
- Welke ervaringen zitten hier achter?
- Werd je belachelijk gemaakt?
- Werden je ouders boos, werd je gestraft?
Weet je niet goed of schaamte een rol speelt in jouw gedrag?
Doe de zelfbeeldtest:
Wil je van je schaamte af?
Training Wie ben ik?
Met maximaal zes deelnemers onderzoeken we de oorsprong van jouw thema’s. Met andere woorden de problemen of belemmeringen waar je tegen aanloopt. Het is een enorme meerwaarde om de verhalen van anderen te leren kennen, omdat het twee kanten op werkt. Op de eerste plaats heb jij een frisse, andere kijk op het verhaal van je medecursisten. Op de tweede plaats houden zij jou die spiegel voor en krijg jij daardoor nieuwe inzichten over jezelf. Door met elkaar verhalen te vergelijken krijg je handvatten om aan de slag te gaan.
In een klein groepje krijg je alle aandacht en expertise van mij om antwoorden te krijgen op jouw vragen. Lees meer over deze training van drie losse dagen. Wie ben ik?
Wat levert het je op?
- Een gevoel van eigenwaarde.
- Ontspanning omdat je mag zijn wie je bent
- Een levendig gevoel dat zorgt voor spontaniteit
- Zelfvertrouwen in je mogelijkheden
Woon je te ver weg maar wil je hier wel mee aan de slag gaan? Of wil je liever in je eigen tempo online leren om meer jezelf te zijn?
Dan is de onlinecursus Ontspannen jezelf zijn wellicht iets voor jou
Wil je liever een intensieve individuele begeleiding?
Dat kan ook. Mijn praktijk is in Amersfoort. Neem contact met mij op via het contactformulier
Wil je eerst een (gratis) kennismakingsgesprek om te kijken wat het beste bij jou aansluit?
Neem contact met mij op via het contactformulier
Ben je een professional die met mensen werkt of leidinggevende?
De training Wie ben ik?, is onderdeel van de Basisopleiding Emotioneel Meesterschap. In de opleiding leer je een effectief stappenplan om emotionele intelligentie te ontwikkelen bij jezelf en bij je cliënten. De opleiding is geaccrediteerd bij verschillende beroepsopleidingen. Meer info vind je hier:
BASIS OPLEIDING EMOTIONEEL MEESTERSCHAP VOOR PROFESSIONALS